15-річний інтернет-шахрай

У Шостці правоохоронці виявили 15-річного підлітка, який розводив людей за допомогою аукціонів до інтернету. Спочатку молодик робив оголошення про продаж неіснуючих речей для відпочинку, а коли замовники робили повну передоплату за вказаним рахунком, він просто зникав. Незважаючи на це, зловмисника таки вдалося встановити співробітникам МВС, а ось відповідальність за його провини нестимуть батьки.

Останнім часом Інтернет міцно увійшов практично до кожного будинку. Напевно, залишилося мало людей, які користувалися всесвітньою мережею хоча б один раз. Використовують її і злочинці, які за допомогою різних сайтів про продаж продукції, «одержують» не лише гроші, а й кримінальну відповідальність. І хоча виявити, а тим більше довести провину інтернет-шахрая – завдання зовсім не з легких, співробітникам правоохоронних органів все-таки вдається боротися з такими злочинцями.

Одним із таких став і 15-річний хлопець, який мешкає у м. Шостка, який за допомогою соцмережі «заробив» 1300 гривень.
«Під час перегляду всесвітньої мережі ми побачили на підозріле оголошення, – розповідає начальник відділу боротьби з кіберзлочинами Євген Стирков. – Молодий хлопець пропонував різні товари для відпочинку: намети, гумові човни та мобільники. Зацікавили співробітників відділу погані відгуки про цього користувача: у коментарях обдурені клієнти писали, що гроші за товар вони перерахували на рахунок продавця, а довгоочікувану «купівлю» так і не отримали. Пізніше, використавши технічні можливості, міліціонери вийшли на підозрюваного у скоєнні інтернет-шахрайства».

Правоохоронці здивувалися, дізнавшись, що «карним злочинцем» виявився 15-річний Коля (ім’я змінено) з Шостки, який, як і всі хлопці його віку, годинами сидів в Інтернеті. Як пояснив він, якось до нього звернувся його друг. Товариш просив допомогти йому продати б/в мобільний телефон. Разом вони розмістили оголошення про продаж мобільного телефону на одному з інтернет-аукціонів, де вказали фото товару, ціну та рахунок у банку, куди потрібно перерахувати гроші, щоб отримати бажане.

«Мобільник був старий, і щоби залучити покупців – фото взяли іншого телефону, – розповідав Коля. – Саме тоді і виникла ідея як швидко розбагатіти, при цьому нічого реального не продаючи».

Правоохоронці також встановили, що ще два роки тому мати Колі оформила на його ім’я банківську картку «Юніор». Саме її він і використав для власного збагачення. Сьогодні працівники міліції встановлюютьють, скільки тривала така плідна «робота», проте відомо, що оголошення він розміщував на тому ж сайті, де реалізовував телефон товариша, ось тільки пізніше підліток вирішив зареєструватися під чужим логіном. Інформація про товари додавалася, а саме – дешева ціна, на яку одразу звертали увагу горе-клієнти. Відповідні фото хлопець знову брав з Інтернету. Покупці не зволікали і, нічого не підозрюючи, перераховували гроші на вказаний рахунок. А результат був однаковий – ні грошей, ні товару…

Так, він «заробив» тисячу триста гривень. Як пояснив: «Не міг устояти від спокуси легких грошей»…
Сьогодні щодо підлітка проводиться подальша перевірка та встановлюється кількість жертв його злочинних дій. Дії неповнолітнього в Кримінальному кодексі України кваліфікуються як «Шахрайство», і якщо його провину буде доведено, за вчинене відповідатимуть батьки юнака.

Правоохоронці вкотре радять не піддаватися авантюрі покупцям з інтернет-сайтів, а мати справу лише з перевіреними партнерами. Батькам своїх чад рекомендують більше цікавитися, ніж саме займаються їхні діти, адже такі вчинки дитинства можуть не найкращим чином залишити свій слід на майбутньому.