Консультацiї юриста Київ.

Консультації юриста Київ. Думка про заочне кримінальне провадження. Питання із заочним кримінальним провадженням постало в Кримінально-процесуальному Кодексі з 07.10.2014 р. № 1689-VII у ній йдеться про неминучість покарання за окремі види злочину всупереч основам національної безпеки, громадської безпеки та корупційних злочинів. Головний сенс у цій законодавчій новелі це право здійснювати досудове розслідування злочинів, передавати кримінальні справи до суду та розглядати справи у суді без безпосередньої участі у цих процесах обвинуваченого.

Цей закон допомагає у тому випадку коли особа як сказано у ст. 2 КПК України не виконуються через ухилення від прибуття до органів до судового розслідування або суду, що усуває обставини її притягнення до кримінальної відповідальності і, як наслідок, правопорушення методу принципів кримінального судочинства про неминучість кримінальної відповідальності, верховенства права, рівноправність і перед законом і перед законом .

Голова Верховного Суду України, академік Української Академії наук В.Т. Маляренко на мою думку правильно і об’єктивно стверджував, що багато кримінальних справ стосовно обвинувачених або підсудних, які втекли, постійно закривається у зв’язку із закінченням термінів давності, тобто обвинувачені та підсудні в Україні все частіше використовують прогалину в законі та можливість уникнути кримінальної відповідальності за скоєний злочин.

Постраждалі від злочинів особи роками, а то й усе життя страждають від того, що злочинець, який завдав їм лиха, залишився не притягнутим до відповідальності. Тобто гарантоване ним Конституцією України право на правосуддя, на захист їхнього життя, здоров’я, майна, честі та гідності залишається просто декларацією, обіцянкою, а фактично на жаль. Обвинувачений, який ховається від органів досудового розслідування та суду на території іноземної держави, стає недосяжною для застосування до неї кримінальної відповідальності у разі, якщо вона не може бути видана для кримінального переслідування на території України, або якщо іноземна держава, на території якої ховається така особа, відмовляється від його кримінального переслідування у рамках міжнародного співробітництва.

У європейській конвенції про захист прав людини Пункт 3 статті 6 зазначеної Конвенції ?говоритися ?що будь-який підозрюваний у скоєнні кримінального  порушення має  такі права: бути негайно і докладнощенним зрозумілою йому мовою про характер звинувачення; мати достатньо часу для підготовки свого захисту; захищати себе особисто, чи через обраного чи призначеного захисника; допитувати свідків звинувачення та мати право на виклик та допит свідків захисту. Тож той досвід використання закону, який встановили в нашій країні, не розглядається в Європейських країнах.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 381 КПК України суд за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, має право розглянути обвинувальний акт скоєння кримінального правопорушення без проведення судового розгляду у судовому засіданні за відсутності учасників судового провадження, якщо обвинувачений, який був поданий захисником, беззаперечно визнав свою винність, не оспорює досудовим розслідуванням обставини та погоджується з розглядом обвинувального акта за його відсутності, а потерпілий не заперечує такого розгляду. Однак застосування заочного розгляду при спрощеному кримінальному провадженні щодо кримінальних провин не вирішує по суті названих вище проблемних питань кримінального судочинства.

Отже, в умовах, коли особа має намір будь-яким чином уникати вручення їй постанови або ухвали про здійснення заочного кримінального провадження, або вона не може бути видана для кримінального переслідування на території України, або якщо іноземна держава, на території якої ховається така особа, відмовляється від його кримінального переслідування у межах міжнародного співробітництва, притягнути її до кримінальної відповідальності шляхом застосування відповідної процесуальної форми здійснення кримінального провадження фактично неможливо.

Але відповідно до редакції ч. 2 ст. 523-1 КПК України рішення про здійснення заочного кримінального провадження приймається слідчим за погодженням з прокурором під час досудового розслідування або судом під час судового провадження. Таким чином я можу констатувати той факт, що на стадії до судового розслідування має місце порушення одного з ключових принципів кримінального судочинства – змагальності, оскільки рішення про ініціювання досліджуваної процесуальної форми здійснення кримінального провадження приймається однією зі сторін кримінального провадження – звинуваченням, що ставить сторони кримінального процесу. у нерівне процесуальне становище, а також надає певні привілеї звинуваченню, порівняно зі стороною захисту.

Якщо Вам потрібні консультації юриста Київ пишіть або дзвоніть Нам.